ANKA KRAŠNA
POPLAVA MODRIN POD POVRŠINO KOŽE

Pozdravljeni na virtualni razstavi Anke Krašne!

Kurirale smo jo študentke 3. letnika dodiplomskega študija umetnostne zgodovine Filozofske fakultete Univerze v Mariboru.

Želimo vam prijeten ogled.

 
 
 

Razstava:

Razstava Poplava modrin pod površino kože je nastajala v času, ki je bil prelomen na več načinov. Zaradi trenutnih epidemioloških razmer razstave žal nismo mogli pripraviti v galerijskem prostoru, pač pa je dostopna le v virtualni obliki. Razstavo smo pripravili v sklopu predmeta Praktično usposabljanje.

Od vsega začetka nam je bila razstava pisana na kožo. Študentke smo z veseljem sprejele novico, da bomo delale z umetnico Anko Krašna, saj njene tematike še posebej nagovarjajo ženske in ta letnik umetnostne zgodovine sestoji le iz študentk (Pia Žula, Rebeka Tašič, Klara Zadravec, Žana Plejić, Nika Vreča, Annemarie Gomzi, Sara Nuša Golob Grabner). Razstavo smo videle kot priložnost, da s sodelovanjem z Galerijo Media Nox poglobimo svoje znanje in naredimo prvi korak na področju dela, ki bo skoraj zagotovo definiralo našo prihodnost.

V nadaljevanju vas vabimo tudi k prebiranju kataloga, ki je izšel ob tej priložnosti. V fizični obliki bo dostopen v Galeriji Media Nox.

Slovo, 1989, risba z voščenim pastelom na papirju, 29 x 23 cm

Umetnici je v upodobitvi ključnega prizora biblijskega umetniškega motiva Sočutne uspelo reducirati Marijo in Jezusa na bolj človeški podobi matere in sina, ki nas prisilita, da se ne osredotočamo na tolikokrat videne upodobitve Pieta, ki jih sicer takoj prepoznamo v dotični risbi, temveč se empatično dotaknemo osrednjega sporočila žalovanja in izgube.

Slovo II., 1989, risba z voščenim pastelom na papirju, 29 x 19,5 cm

Podobna miselnost je razvidna tudi v risbi Slovo II., kjer je upodobljena klečeča Marija Magdalena pred Jezusom, ki nosi križ. Upodobljen je ploden trenutek njune zgodbe, tik preden se morata oba prijazniti z večnim slovesom.
 

Razvajanje, 2004, mešana tehnika na vezani plošči, 50 x 40 cm

V ozadju morje, spredaj brisača. Zaradi zavitih potez čopiča deluje, kot da bi slednja v resnici valovala v ritmu morja. Občutita se sproščenost in udobje, oddih, ki si ga človek privošči ob razkošju ter brezskrbnosti.

Kamnito srce, 1995, mešana tehnika na platnu, 140 x 210 cm

Kamnito srce pripada določeni osebi, lahko pa je seveda splošen simbol za človeka, ki ni sposoben globokih čustev, ali človeka, ki je egocentričen in ga ne prizadene nič, kar se dogaja drugim, ali človeka, ki se nenehno sooča s krutimi stvarmi in je kamnito srce kot ščit za lažje preživetje, ali …
— Anka Krašna
 

Hiša v Ehingenu, 2015, olje na papirju, 42 x 29,5 cm

Nemško, urejeno, staro, a tudi izjemno lepo mestece, kjer pa me je v prvi vrsti pritegnila arhitektura, ki je grafično in slikarsko zelo zanimiva.
— Anka Krašna

Romunska vrata, 2018, olje na papirju, 42 x 29,5 cm

Veliko je lesenih hišic, lesenih ograj, ki so vse lepo izrezljane in zaščitene pred dežjem s kovino, ki je obdelana kot čipka. Seveda vsaka drugačna in vsaka nekoliko drugače pobarvana.
— Anka Krašna
 

Oznanjenje, 90. leta, mešana tehnika na platnu, 130 x 110 cm

Čuti se ženska prisotnost, morda ne skozi figuraliko, ampak skozi milino in mehkobo zaokroženih potez čopiča, ki jih je ustvarila umetnica.

Pelin v srcu, 2012, olje na platnu, 50 x 50 cm

Modrina nakazuje odsotnost, lebdenje v neskončnosti. Zdi se nam, kot da bo ta trenutna bolečina trajala večno, kot da smo z njo prevzeti in zgolj lebdimo v svojih občutkih.
 

Ogledalo, 2000, olje na platno, 70 x 60 cm

Če bi znala pisati, ne bi slikala; svoje slike bi lahko primerjala z novelami, v katerih bi bilo polno simbolike.
— Anka Krašna

Brez naslova, 1998, olje na platnu 140 x 110 cm

Slika nam omogoči, da začutimo redukcijo motiva, ki nas asociativno spomni na predmetni svet oziroma figuro. Navpična, a vseeno rahlo ovalna linija ter zapolnjena okroglina spominjata na postavo sključenega človeka.
 

Vrt, iz obdobja Vrtov – ni datirana, 100 x 100 cm mešana tehnika na platnu

Neurejenost in nepopolnost mešane slikarske tehnike, ki pripomore k izrazni moči dela, in krožne, elipsaste forme nam v vzajemnem delovanju najavljajo prebujajoče se življenje.

Globina morja, serija Dnevnik gospodične Silve Blondy, 2004, olje na platnu, 130 x 130 cm

Čustva se spogledujejo z igro sonca in vetra; ta na gladini morja čarata zanimive, spreminjajoče se oblike, ki zakrivajo globino morja.
— Anka Krašna
 

Ti in skale, 1981, mešana tehnika, 74 x 103 cm

Abstraktni motiv v informelovskem izrazu predstavlja skale, ki jih obliva morje. Te so težke življenjske preizkušnje, morje pa tok življenja, ki nepredvidljivo naleti nanje.

Brez besed, 2018, mešana tehnika na platnu in prosojnem papirju, 190 x 80 cm

Slika pripada obsežnejši seriji Brez besed, ki predstavlja večinoma v belo oblečene celopostavne neveste. Serija je nadgradnja cikla upodobitev žensk v burkah iz leta 2017.
 

Biografija Anke Krašna

foto: Ubald Trnkoczy

foto: Ubald Trnkoczy

Anka Krašna se je rodila 30. aprila 1950. Že zelo zgodaj je izkazala svoj talent za risanje. Umetnica je nekaj časa nihala med kiparstvom in slikarstvom, a se je naposled le odločila za študij slikarstva. Nekaj, kar je vplivalo na njeno ustvarjanje, so potovanja. Potovati je začela že v študentskih letih in tako dopolnjevala svoje znanje o umetnosti.

Slike Anke Krašna se gibljejo med abstrakcijo in figuraliko. Vsebina njenih slik pa se poslužuje različnih tem, ki se gibljejo od kritike družbeno-političnega stanja, izrisovanja dramatičnega bistva izbranih svetopisemskih motivov do preprostejših tem, ki orisujejo lepote njenih potovanj. V njenih zgodnjih delih je mogoče zaslediti tudi vplive informela. Slikarka pogosto uporabi različne tehnike, da doseže želene barvne učinke. Anka Krašna je v svojem umetniškem delovanju prejela mnogo nagrad, med njimi tudi odkupno nagrado Umetnostne galerije Maribor (1995), nagrado DLUM (1996, 1997, 2014, 2015, 2017), Glazerjevo nagrado mesta Maribor (2004), nagrado Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (2015) in Nagrado zveze društev slovenskih likovnih umetnikov za življenjsko delo (2017). Od leta 2003 je redna profesorica za slikarsko oblikovanje na Pedagoški fakulteti v Mariboru.


Zahvala

Iskreno bi se rade zahvalile umetnici Anki Krašna za njeno potrpežljivost, toplino, deljenje znanja in izkušenj ter še posebej za njeno umetnost. Kljub oddaljenosti, ki je prišla z delom prek spleta, smo se vedno počutile povezane kot letnik in tudi z umetnico, v našem (morda) zadnjem skupnem projektu. Mentorji Gorazd Bence, Petra Čeh in Polona Vidmar so nas vodili skozi težje dele procesa in nas naučili, kako zasnovati ter izpeljati dolgoročen in kompleksen projekt, kot je umetniška razstava.

Iskrena hvala za tudi Marjeti Ciglenečki, ki je za nas pripravila obširno vodenje po retrospektivni razstavi Anke Krašna v Galeriji mesta Ptuj.

Zahvaljujemo se tudi Sonji Gregorn in Žanu Lebeju iz MKC Maribor za tehnično podporo in možnost izvedbe razstave v virtualni obliki.


Še dve vabili …

Trenutno potekata še dve razstavi z deli Anke Krašna, in sicer njena retrospektivna razstava v Galeriji mesta Ptuj ter skupinska razstava treh umetnic M+A+S sezuje tudi vas! v Miheličevi galeriji Ptuj. Vabljeni k ogledu na povezavah:

 

Zahvaljujemo se za vaš ogled!


Digitalna knjiga vtisov

Po ogledu razstave vas vabimo, da v spodnjem obrazcu zapišete svoje vtise. Hvala!