Share to Messenger
razstava
Klara Kracina
11. 6. - 4. 7. 2024
Galerija Media Nox, Maribor
Kuratorka: Sara Nuša Golob Grabner
Smo kar kupimo, naj bo predmet ali izkušnja. V moderni dobi je naša identiteta tesno povezana z dvema faktorjema, ki sta večino časa tesno povezana: potrošništvom in spletno predstavitvijo samih sebe. Do neke mere smo vsi produkt našega časa, ki je podvržen smernicam in zahtevam okolja, a preveč preprosto bi bilo označiti vsako našo odločitev v navigiranju sodobne pokrajine za pripisano in neobvladljivo. Poleg pritiska, ki ga na nas polaga vzpodbujanje nenehnega kupovanja in vizualno beleženje naših življenj, lahko v tem početju najdemo tudi preprosto resnico, da v tem uživamo, ker ustvarja podaljšek naše osebnosti. Predvsem začetki socialnih medijev so razkrili človekovo primarno željo po puščanju odtisa, ki jo od jamskih risb loči le oblika sporočanja. Preden so spletni profili postali pozorno kurirani in je tudi objavljanje postalo vrsta umetnosti, so bile objave številčnejše, intimnejše in manj premišljene, kar ustvarja bogat internetni arhiv, ki funkcionira kot časovna kapsula – vpogled v razvoj posameznikove psihe ter človekov odnos do sebe in družbe.
Klara Kracina z detektivsko preciznostjo raziskuje internetni arhiv in se osredotoča na bizarnost deljenih informacij. Njena slikarska serija Diskoteka Africa Trebnje je preslikava in reinterpretacija fotografij najdenih na Facebook strani isto imenske diskoteke, ki je bila v Trebnjem popularna v koncu devetdesetih do sredine 00tih let. Na njihovem profilu je objavljenih več tisoč fotografij, ki prikazujejo necenzurirano plat zabav ter duh časa v katerem je bila diskoteka še aktivna. V seriji slikarskih del se arhiv rekontekstualizira. Zasebni trenutki so povečani in dodatno izpostavljeni, s čimer umetnica izpostavi absurdnost in neumrljivost spletnih objav. Na fotografijah uporabljenih za predlogo slikam vidimo intimne, neprijetne ter ekstatične trenutke, ki niso bili namenjeni javnosti. Skozi pregled ogromne količine fotografij posamezniki izgubijo identiteto in služijo kot baza podatkov, slikarka pa z izbiro modre barve ustvari asociacijo na modrino ekrana in platformo Facebook, s čimer doseže nepričakovan stik med klasičnimi in sodobnimi mediji izražanja ter svojstveno obliko procesiranja nostalgije.
Serija Facebook Marketplace sestoji iz slikarskih reprodukcij Facebook oglasov za prodajo, ki nudijo vpogled v življenja neznanih ljudi. Oglasi, objavljeni brez cilja višjega od želje po prodaji, izpostavljajo majhne delce osebnih življenj prodajalcev. Omogočijo nam, da ugibamo o njihovi osebnosti, njihovem življenjskem slogu in poteku njihovega življenja, ko se sprašujemo, čemu je nekoč služil predmet in zakaj ni več zaželen. Ugibanje in zanimanje se potencirata predvsem, ko smo soočeni s prodajo nenavadnih predmetov kot so realistične živalske maske in kurentija. Slike izpostavijo humorno plat srečanja med na primer kurentom in Facebook Marketplace-om. S tem avtorica prikaže drugo plat tradicije in slovenskih običajev, ki jih Slovenci navzven jemljemo zelo resno. Hkrati slika gledalca postavi v vlogo potencialnega kupca in ga tako aktivira.
Serija AliExpress Reviews vsebuje risbe ustvarjene po posnetkih zaslona prodajne aplikacije Aliexpres, kjer lahko kupci izdelek z opisom in fotografijo ocenijo po prejetju. Avtorica z reproduciranjem fotografij neznanih ljudi in njihovih opisov cenenih kupljenih izdelkov, prikaže humorno in lahkotno plat vsakdanjega potrošništva, poudarja individualnost posameznika ki je oceno objavil, hkrati pa raziskuje distanco do neznane osebe. V reinterpretiranih objavah je prisotno posameznikovo nezavedanje osebnega razkrivanja. Želja po sodelovanju v spletni skupnosti pretehta sram ali željo po zasebnosti, obenem pa nudi iskrenost, ki je na socialnih medijih trenutno redkeje prisotna.
Razstava Share to Messenger je raziskovanje očitnih delov našega življenja, ki jih brez posvečanja sprejmemo kot običajne in trivialne, a v drugi vizualni obliki omogočajo razumevanje samih sebe brez sojenja odločitev, ki jih sprejemamo v danemu sistemu. Klara Kracina k raziskovanju svojih likovnih motivov pristopa z lucidnostjo, pozornostjo in neobremnjenostjo, ki omogočajo občutek pristnosti. Sara Nuša Golob Grabner
Biografija:
Klara Kracina (1999) je univerzitetno diplomirana akademska slikarka. Leta 2022 je diplomirala iz smeri grafika na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Ljubljana. Sedaj zaključuje magistrski študij na smeri slikarstvo. V svojem individualnem delu se ukvarja z osebnimi vprašanji identitete, narodne zavesti ter kolektivne nostalgije, prav tako pa odpira tudi družbeno kritična vprašanja, katera v svojih delih obravnava skozi humor in cinizem. Področja njenega samostojnega ustvarjanja obsegajo slikarstvo, grafiko, risbo, strip, instalacijsko umetnost izraža pa se tudi preko konceptualne umetnosti. Je aktivna članica umetniškega kolektiva Podmladek in od 2019 do 2024 ustanovna in aktivna članica umetniško aktivističnega kolektiva Kvadratni meter. Kolektiva sta dosegla kar precejšnjo prepoznavnost na umetniški sceni v Ljubljani in Sloveniji. Do sedaj imela štiri samostojne razstave. V hostelu Tresor (2018), v razstavnem prostoru Wetrinsky v Mariboru (2021), v galeriji Dobra Vaga kjer je samostojno razstavljala dvakrat, prvič leta 2019 kot umetnica na mesec in nazadnje 2023 z razstavo Zine Vitrine. Sodelovala pa je tudi na večih skupinskih razstavah v Dobri vagi, Mestni galeriji piran, galeriji Škuc, v Švicariji, Mestni hiši, Galeriji UL Univerze v Ljubljani, Mali galeriji BS, galeriji Equrna in v MGLC na 35. Grafičnem bienalu.
Katalog
Odprtje razstave Foto: Janez Klenovšek
Digitalna knjiga vtisov
Po ogledu razstave vas vabimo, da v spodnjem obrazcu zapišete svoje vtise. Hvala!