“JESEN 2023”

Razstava del študentk in študentov Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru

18. 10. 2023 -  6. 12. 2023

Galerija Media Nox, Maribor

Vabimo vas na otvoritev razstave del študentov Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru, ki bo v galeriji Media Nox v sredo, 18. oktobra 2023, ob 18. uri.

Mentorji:

Viktor Bernik, Darko Golija, Samuel Grajfoner, Alja Košar, Anka Krašna Kocijan, Arjan Pregl, Mojca Puncer, Oto Rimele, Kristina Rutar, Petra Varl, Tanja Verlak, Dušan Zidar.

Avtorji:

Ana Gregorc, Vito Harum, Enej Hudej, Romina Kotnik Rajh, Brina  Maček, Tjaša  Metličar, Tina Mlasko, Klara Novak, Ana Ovčar, Maja Palić, Aljaž Pintar, Monika Plajnšek, Nika Pogorevc, Neža Rak, Nadia Rožman, Pija Smodiš, Staš Trunk, Amalija Gajser, Tilen Hebar, Maja Laubič, Sara Žerdin, Tara Kek, Eva Barbarič, Eva Zala Majcenovič, Mojca Pleteršek, Tijana Mernik, Katarina Lehner, Jakob Zemljič, Lucija Voglar, Alina Vever, Inja Ferlež, Urban Vicman, Gašper Marčič, Urška Arčnik, Lea Pernek, Aneja Založnik Jaušnik, Anja Terbovc, Gašper Sever, Ines Sekač, Julija Pia Turk, Maruša Mediževec, Mischela Žižek, Sara Hutar, Sara Stražišar, Teja Frangež, Laura Pukel, Rea Preskavec, Maja Tratnik, Karen Erdelji, Tjaša Gamser, Katarina Justinek, Petra Knez, Valerija Kogovšek, Martin Kramberger, Barbara Marn, Hana Rajnar, Doris Simonič Milović, Brigita Špital.

Razstava bo na ogled do srede, 6. decembra 2023.

S pojavom splošnega izobraževanja je med obveznimi učnimi predmeti dobilo mesto tudi risanje. Velja, da je risanje v svojo šolo prvi vpeljal že Johann Heinrich Pestalozzi   (1746 – 1827) , ki je izpostavil, da se doživetje bolj poglobi z risanjem kot samo z gledanjem in opazovanjem. Tretji avstrijski šolski zakon je leta 1869 v naše osnovne in meščanske šole prinesel predmet, ki se je imenoval risanje in nauk o geometričnih oblikah. Predmet se je v naslednjih desetletjih večkrat preimenoval, in sicer v risanje, likovni pouk, likovno vzgojo in likovno umetnost. Hkrati pa se je preoblikoval vsebinsko, in sicer od predmeta, ki je služil predvsem pridobivanju veščin za specifične poklice (mizar, šivilja itd.) do predmeta, ki s pomočjo problemsko zastavljenih likovnih nalog razvija likovno izrazne sposobnosti učencev. Ob tem pa je potekal tudi razvoj likovno pedagoške stroke in profesionalizacija poklica likovnega pedagoga. Študij likovne pedagogike se je v našem prostoru pojavil šele v drugi polovici 20. stoletja, v obdobju ko so se pojavile zahteve po tem, da se  morajo učitelji za osnovne šole izobraževati na posebnih visokih pedagoških šolah.

Izobraževanje likovnih pedagogov v Mariboru poteka od leta 1961, ko je ob ustanovitvi Pedagoške akademije (predhodnice Pedagoške fakultete) zaživel Oddelek za likovni pouk. Prvi predstojnik oddelka je bil red. prof. Maks Kavčič, ki je predaval likovno teorijo, scenografijo in metodiko likovnega pouka.

Danes Oddelek za likovno umetnost izvaja študijski program likovna pedagogika na prvi in drugi stopnji, ki omogoča bodočim likovnim pedagogom pridobivanje kompetenc za uspešno likovno pedagoško delo v različnih okoljih. Študentje v času študija razvijajo identiteto likovnega pedagoga, ki povezuje likovno ustvarjalni vidik in pedagoški vidik. Rezultate svojega likovno ustvarjalnega dela predstavijo na semestralni razstavi ob koncu zimskega in poletnega semestra. Najkakovostnejša likovna dela, ki predstavljajo ustvarjalni presežek študentov preteklega študijskega leta pa študentje že vrsto let razstavljajo v galeriji Media Nox.

                                                                                                                  Doc. dr. Janja Batič, predstojnica Oddelka za likovno umetnost

 

 

 Otvoritev, 18. 10. 2023 Foto: Janez Klenovšek

Postavitev razstave, foto: Janez Klenovšek


Digitalna knjiga vtisov

 

Po ogledu razstave vas vabimo, da v spodnjem obrazcu zapišete svoje vtise. Hvala!